Obveščanje sindikata o prerazporeditvi delovnega časa

04. 4. 2023 | Avtor: Tanja Bohl

Vprašanje:

Sindikate smo obvestili o podaljšanju neenakomerne razporeditve delovnega časa, ki pa se s podaljšanjem ne strinjajo. Ali smo dolžni upoštevati njihovo mnenje?

Odgovor:

Zakon o delovnih razmerjih (Ur. l. RS, št. 21/2013, s spremembami, v nadaljevanju: ZDR-1) v 148. členu ureja razporejanje delovnega časa, vključno z začasno prerazporeditvijo. V tem kontekstu v četrtem odstavku določa, da mora delodajalec pisno obvestiti delavce o začasni prerazporeditvi delovnega časa najmanj en dan pred razporeditvijo delovnega časa na pri delodajalcu običajen način. Obvestilo delavcem predvideva sicer tudi 21. člen Kolektivne pogodbe za kovinsko industrijo Slovenije (Ur. l. RS, št. 6/2015, s spremembami), ki v četrtem odstavku določa, da mora delodajalec v vsakem primeru začasne prerazporeditve delovnega časa delavca obvestiti o dnevih njegove delovne obveznosti, praviloma za obdobje teden dni. Niti ZDR-1 niti kolektivna pogodba pa v tem smislu ne predvidevata kakšnega posebnega obveščanja sindikata, niti pridobitve njihovega mnenja ali soglasja.

ZDR-1 v devetem odstavku 148. člena sicer določa, da če sindikat oz. svet delavcev ali delavski zaupnik pri delodajalcu tako zahteva, ga mora delodajalec enkrat letno obvestiti o izrabi delovnega časa, upoštevaje letni razpored delovnega časa, o opravljanju nadurnega dela oziroma o začasni prerazporeditvi delovnega časa. Iz komentarja zakona izhaja, da lahko tako sindikat kot svet delavcev ali delavski zaupnik zahtevajo, da jih delodajalec enkrat na leto obvesti o tem, kako je bil izrabljen delovni čas glede na letni razpored delovnega časa, o opravljanju nadurnega dela in o začasni prerazporeditvi delovnega časa pri delodajalcu. Obveščenost o navedenih (v praksi vse bolj pomembnih) vprašanjih delovnega časa delavskim predstavnikom omogoča nadzor nad zakonitostjo ravnanja delodajalca, in če je treba, tudi ukrepanje.

Ob tem poudarjamo, da deveti odstavek 148. člena ZDR-1 ne predvideva soglasja sindikata, zato, je delodajalec svojo obveznost izpolnil, če jih je o zahtevanih podatkih ustrezno obvestil. Je pa tu pomembno tudi, da gre za obveščanje na zahtevo, enkrat letno, in ne ob posamezni prerazporeditvi delovnega časa vnaprej. Takrat se skladno z ZDR-1 pisno obvešča delavce. Tudi kolektivna pogodba v tretjem odstavku 35. člena predvideva informiranje reprezentativnega sindikata pri delodajalcu, najmanj enkrat letno, praviloma po poteku poslovnega leta, med drugim tudi o izkoriščenosti delovnega časa.

Pomembno je torej, da skladno z zgoraj navedenim obveščate delavce o prerazporeditvi delovnega časa, in sicer pred prerazporeditvijo. Ni pa treba obveščati sindikata. Tudi če ste na tej točki obvestili sindikat, pa to ne pomeni, da bi potrebovali njihovo soglasje v skladu z ZDR-1.

Nazaj