Sprememba obsega zaposlitve zaradi želje delavca za delo pri drugem delodajalcu

03. 8. 2022 | Avtor: mag. Franka Bertoncelj

Vprašanje:

Učiteljica je zaposlena za nedoločen čas s polni delovni čas. Za daljše obdobje želi mirovanje pogodbe o zaposlitvi v obsegu 50 %. Razlog za mirovanje: 50 % je poučevala pri drugem delodajalcu. Z delavko bi sklenili novo pogodbo o zaposlitvi za določen čas s krajšim delovnim časom od polnega.

  • Ali je zakonito, da se s tem razlogom (poučevanje pri drugem delodajalcu) uredi mirovanje pogodbe o zaposlitvi, če se s tem strinjata oba (delavec in delodajalec)?
  • Koliko časa lahko nova delavka nadomešča delavko, ki ji pogodba o zaposlitvi miruje?
  • Ali obstaja časovna omejitev za pogodbo, ki je v mirovanju?

Odgovor:

Zakon o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/13, s spremembami, v nadaljevanju: ZDR-1) ureja suspenz pogodbe o zaposlitvi v 53. členu. V prvem odstavku omenjenega člena določa, da v primerih ko delavec zaradi prestajanja zaporne kazni, izrečenega vzgojnega, varnostnega, varstvenega ukrepa ali sankcije za prekršek, zaradi katerih ne more opravljati dela šest mesecev ali manj, obveznega ali prostovoljnega služenja vojaškega roka, opravljanja nadomestne civilne službe oziroma usposabljanja za opravljanje nalog v rezervni sestavi policije, vpoklica pogodbenega pripadnika rezervne sestave Slovenske vojske k opravljanju vojaške službe v miru ter poziva ali napotitve na opravljanje nalog zaščite, reševanja in pomoči pogodbenega pripadnika Civilne zaščite, pripora in v drugih primerih, ki jih določajo zakon, kolektivna pogodba ali pogodba o zaposlitvi, začasno preneha opravljati delo, pogodba o zaposlitvi ne preneha veljati in je delodajalec ne sme odpovedati, razen če so podani razlogi za izredno odpoved ali če je uveden postopek za prenehanje delodajalca (suspenz pogodbe o zaposlitvi).

Nadalje drugi odstavek citiranega člena določa, da med suspenzom pogodbe o zaposlitvi mirujejo pogodbene in druge pravice ter obveznosti iz delovnega razmerja, ki so neposredno vezane na opravljanje dela.

Skladno s tretjim odstavkom navedenega člena ima delavec pravico in dolžnost se vrniti na delo najkasneje v roku petih dni po prenehanju razlogov za suspenz pogodbe. S tem dnem preneha suspenz pogodbe. Če se delavec v predpisanem roku neupravičeno ne vrne na delo in mu je izrečena izredna odpoved v skladu s sedmo alinejo prvega odstavka 110. člena tega zakona, traja suspenz pogodbe do začetka učinkovanja izredne odpovedi.

Kot izhaja iz predstavljenih določb, zakon opredeljuje okoliščine, v katerih pride do suspenza pogodbe o zaposlitvi, dopušča pa tudi možnost suspenza pogodbe o zaposlitvi v drugih primerih, ki jih določajo zakon, kolektivna pogodba ali pogodba o zaposlitvi. Pri tem je bistveno, da sta delavec in delodajalec že v pogodbo o zaposlitvi vnesla takšno določilo. Ob predpostavki, da takšnega določila predmetna pogodba o zaposlitvi nima, ne moremo govoriti o suspenzu pogodbe o zaposlitvi, kot ga ureja 53. člen ZDR-1.

Iz vprašanja izhaja, da želite mirovanje pogodbenih pravic in drugih pravic ter obveznosti iz delovnega razmerja na podlagi pogodbe o zaposlitvi s polnim delovnim časom, saj boste zaposlitev za 50 % uredili s sklenitvijo nove pogodbe o zaposlitvi s krajšim delovnim časom.

Delodajalec in delavec imata pogodbeno svobodo, v okviru katere lahko skleneta pogodbo obligacijskega prava, npr. sporazum o mirovanju pogodbenih pravic in drugih pravic ter obveznosti iz delovnega razmerju, v kateri pa morata podrobno urediti vsa vprašanja glede pravic in obveznosti obeh strank. Med drugim morata nujno urediti časovno omejitev mirovanja pogodbe o zaposlitvi s polnim delovnim časom in pogoje, pod katerimi lahko delavka ali delodajalec zahtevata prenehanje mirovanja, do kdaj se delavka lahko vrne k delodajalcu, torej do kdaj pravice in obveznosti po sklenjeni pogodbi o zaposlitvi mirujejo, ugotoviti pa je treba tudi, da bo delavka pri vas opravljala delo v krajšem delovnem času od polne, v preostalem delu pa bo vključena v zavarovanja pri drugem delodajalcu.

Glede nadomeščanja odgovarjamo, da posebnih omejitev glede nadomeščanja v takih primerih ni, seveda pa je treba spoštovati določila ZDR-1 glede pogodbe o zaposlitvi za določen čas, če se zaposluje nova oseba za nadomeščanje začasno odsotnega delavca.

Kot predstavljeno, v vašem primeru pogoji za suspenz pogodbe o zaposlitvi po 53. členu ZDR-1 niso podani, lahko pa z delavko dogovorite sporazumu o mirovanju pogodbenih in drugih pravic ter obveznosti iz delovnega razmerja. Če želite, da se delavka po poteku časa, za katerega se je dogovorila za delo pri drugem delodajalcu vrne, drugih možnosti ne vidimo. Tudi ta možnost pa je izvedljiva le, če se bo delavka po vnaprej znanem obdobju, npr. eno leto, vrnila na delo. Če delavka odhaja na delo k drugemu delodajalcu za nedoločen čas, takšna opcija ni sprejemljiva.

Nazaj