Slovenija glede na poročilo Transparency International konvencijo proti mednarodni korupciji izvaja v omejenem obsegu

Novica z dne 14. 10. 2020

Mednarodno poročilo o korupciji Transparency International uvršča Slovenijo med države, ki konvencijo OECD o boju proti podkupovanju tujih javnih uslužbencev v mednarodnem poslovanju izvajajo v omejenem obsegu.

Slovenija je še vedno brez ključnih sprememb v boju proti temu podkupovanju, pa meni Transparency International Slovenia.

Države podpisnice konvencije Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), med katerimi je od leta 2001 tudi Slovenija, so se s podpisom zavezale, da bodo zavzeto preiskovale in preganjale mednarodno korupcijo. Toda pregon tovrstnih dejanj na globalni ravni je od leta 2018 postal manj učinkovit, skoraj polovica svetovnega izvoza pa prihaja iz držav, ki v praksi ne sankcionirajo mednarodne korupcije, navaja Transparency International Slovenia.

V mednarodnem poročilu Exporting Corruption 2020, ki ga je organizacija Transparency International objavila včeraj, so države glede izvajanja konvencije razdeljene v štiri kategorije. V prvi so tiste, ki zaveze izvajajo aktivno, nato tiste, ki to počno zmerno, v tretji tiste z omejenim izvajanjem, v zadnji pa države, ki zaveze iz konvencije izvajajo malo ali nič.

Zaveze iz konvencije aktivno izvajajo ZDA, Velika Britanija, Švica in Izrael, zmerno pa Nemčija, Francija, Italija, Španija, Avstralija, Brazilija, Švedska, Norveška in Portugalska.

V skupini 15 držav z omejenim izvajanjem so poleg Slovenije še Nizozemska, Kanada, Avstrija, Danska, Južna Afrika, Argentina, Čile, Grčija, Kolumbija, Litva, Nova Zelandija, Kostarika, Estonija in Latvija.

V skupini, ki konvencijo izvajajo malo ali nič, pa je 19 držav, in sicer Kitajska, Japonska, Južna Koreja, Hongkong, Indija, Mehika, Irska, Rusija, Belgija, Singapur, Poljska, Turčija, Češka, Luksemburg, Madžarska, Finska, Slovaška, Peru in Bolgarija.

Transparency International Slovenia, ki velike pomanjkljivosti Slovenije pri preprečevanju in pregonu podkupovanja tujih javnih uslužbencev izpostavlja že več let, glede na tokratno poročilo vlado poziva, naj zagotovi vodenje in objavo boljše statistike o pregonu mednarodne korupcije, ki bo ločena po vseh stopnjah pregona. Poleg tega se mora krepiti zaščita prijaviteljev skladno z evropsko direktivo EU o zaščiti prijaviteljev, da bodo ti lahko spregovorili brez strahu pred povračilnimi ukrepi.

Nadalje je treba sprejeti resolucijo o preprečevanju korupcije skupaj z ovrednotenjem stanja, strategijo in akcijskim načrtom, ki bo celostno naslavljal področje preprečevanja korupcije. Nujen pa je tudi nov vladni program za krepitev integritete in transparentnosti, ki bo vključeval načrt ukrepov za preprečevanje in pregon podkupovanja tujih javnih uslužbencev, pa tudi evalvacijo tega pregona. Prav tako je nujno redno usposabljanje javnih uslužbencev in uslužbencev v organih pregona in zaposlenih na diplomatskih in konzularnih misijah, so pozvali.

Vir: STA

Nazaj